AFRIMMA 2019 || See Full List of Nominees

The organisers of the AFRIMMA has released the list of Nominees 2019 edition. The AFRIMMA 2019 edition will happen on 26th and 27th of October 2019 at the Dallas Bomb Factory, TX.

Check Out Full List Below

 

Best Male West Africa –

Davido – Nigeria
Kuami Eugene – Ghana
King Promise – Ghana
Burna Boy – Nigeria
Wally B. Seck- Senegal
Ariel Sheney– Ivory Coast
Sidiki Diabate – Mali
Stonebwoy – Ghana
Wizkid- Nigeria
Mr Eazi – Nigeria

 

Best Female West Africa –

Aya Nakamura – Mali
Simi – Nigeria
Becca -Ghana
Teni- Nigeria
Adiouza – Senegal
Josey – Ivory Coast
MzVee – Ghana
Tiwa Savage- Nigeria
Yemi Alade- Nigeria
Niniola- Nigeria

 

Best Male East Africa –

Ali Kiba – Tanzania
Diamond Platnumz – Tanzania
Harmonize – Tanzania
Nyashinski – Kenya
Juma Jux – Tanzania
Eddy Kenzo – Uganda
Khaligraph Jones – Kenya
Ommy Dimpoz – Tanzania
Rayvanny – Tanzania
The Ben – Rwanda

Best Female East Africa –

Vinka – Uganda
Victoria Kimani – Kenya
Vanessa Mdee – Tanzania
Akothee – Kenya
Nandy – Tanzania
Sheebah Karungi – Uganda
Fena Gitu (Fenamenal) – Kenya
Knowles Butera – Rwanda
Rema Namakula –Uganda
Juliana Kanyomozi- Uganda

 

Tekno ft. Zlatan – Agege (Mp3 Download)

 

Best Male Central Africa –

Fally Ipupa – Congo
Dadju – Congo
Stanley Enow – Cameroon
Preto Show – Angola
Naza– Congo
Ya Levis – Congo
Salatiel – Cameroon
Matias Damasio- Angola
Anselmo Ralph – Angola
C4 Pedro – Angola

Best Female Central Africa –

Shan’L -Gabon
Neima – Mozambique
Blanche Bailly – Cameroon
Charlotte Dipanda- Cameroon
Daphne – Cameroon
Maria Andrade – Cape Verde
Eva RapDiva- Angola
Liloca- Mozambique
Soraia Ramos- Cape Verde
Yasmine- Guinea Bissau

 

Best Male Southern Africa –

Aka- South Africa
Roberto – Zambia
Cassper Nyovest- South Africa
Emtee- South Africa
EXQ – Zimbabwe
Nasty C – South Africa
Jah Prayzah – Zimbabwe
Shyn – Madagascar
Prince Kaybee – South Africa
Master KG – South Africa

 

Best Female Southern Africa –

Ammara Brown – Zimbabwe
Busiswa – South Africa
Sho Madjozi- South Africa
Mampi – Zambia
Shashl__ – Zimbabwe
Cleo Ice Queen- Zambia
Zonke- South Africa
Lady X- South Africa
Bucie – South Africa
Kelly Khumalo- South Africa

Best African Group –

Sauti Sol – Kenya
Toofan – Togo
B26 – Angola
R2bee’s – Ghana
Navy Kenzo – Tanzania
Umu Obiligbo – Nigeria
Forca Suprema – Angola
Bracket- Nigeria
Black Motion- South Africa
4KEUS- Congo

 

Crossing Boundaries with Music Award –

Burna Boy–Nigeria
Aya Nakamura -Mali/France
Stormzy – Ghana/UK
Wizkid – Nigeria
Davido–Nigeria
Afro B- Ivory coast
Tobe Nwigwe – Nigeria /USA
Stefflon Don – Jamaica/UK
Rotimi- Nigeria
French Montana- Morocco

 

Best Newcomer –

Rema – Nigeria
Kwesi Arthur – Ghana
Naiboi- Kenya
Zlatan – Nigeria
Ya Levis – Congo
Fireboy DML – Nigeria
Rui Orlando- Angola
Soraia Ramos – Cape Verde
Gaz Mawete- Congo
Sho Madjozi- South Africa

Artist of The Year –

Davido – (Nigeria)
Diamond Platnumz (Tanzania)
Fally Ipupa- Congo
Wizkid -(Nigeria)
Burna Boy – (Nigeria)
Black Coffee – South Africa
Sarkodie- Ghana
Yemi Alade- Nigeria
Busiswa- South Africa
Aya Nakamura -Mali/France

 

Best Gospel –

Frank Edwards – Nigeria
Gloria Muliro – Kenya
Bethel Revival Choir- Ghana
Papa Dennis – Kenya
Miguel Buila – Angola
Diana Hamilton – Ghana
Icha Kavons – Congo
Willy Paul – Kenya
Mercy Chinwo – Nigeria
Winnie Mashaba – South Africa

 

Best Live Act –

Flavour – Nigeria
Ali Kiba – Tanzania
Sauti Sol – Kenya
Stonebwoy – Ghana
Sidiki Diabate – Mali
Yemi Alade – Nigeria
Becca – Ghana
Burna Boy – Nigeria
Diamond Platnumz- Tanzania
Fally Ipupa – Congo

 

Best Rap Act –

Phyno- Nigeria
Olamide – Nigeria
Falz – Nigeria
Sarkodie – Ghana
Tha Dogg – Namibia
Cassper Nyovest – South Africa
Zlatan Ibile – Nigeria
Nasty C – South Africa
Khaligraph Jones – Kenya
Medikal – Ghana

Best Collaboration –

Burna Boy x Zlatan – Killing Dem
Diamond Platnumz ft Fally Ipupa – Inama
Beyonce x Wizkid x Blue Ivy x Saint JHN – Brown Skin Girls
Ommy Dimpoz ft Alikiba – Rockstar
Anselmo Ralph ft C4 Pedro- Pra Cuiar Mais
Mayorkun ft Kizz Daniel- True
MHD ft Dadju- Bebe
Master KG ft Zanda- Skeleton move
Aya Nakamura ft Niska- Sucette
Flavour ft Umu Obiligbo- Awele

 

Song of The Year –

Burna Boy x Zlatan – Killing Dem
Rema – Dumebi
Master KG ft Zanda Zakuza – Skeleton Move
Ya Levis – Katchua
Wizkid- Fever
Diamond Platnumz ft Fally Ipupa- Inama
BM ft Awilo Longomba – Rosalina remix
Burna Boy- On the low
Aya Nakamura- Pookie
Shatta Wale – My Level

 

#BBNaija : See What Venita Told Seyi About Tacha

 

Best Video Director –

Justin Campos – South Africa
Dr Nkeng Stephens -Cameroon
Enos Olik – Kenya
Clarence Peters – Nigeria
David Duncan- Ghana
Sasha Vybz – Uganda
Director Kenny – Tanzania
Daps- Nigeria
Gyo Gyimah- Ghana
Patrick Ellis- Nigeria

Best DJ Africa –

DJ Spinall – Nigeria
DJ Black Coffee – South Africa
Man Renas- Angola
DJ Jeff- Angola
D-Ommy – Tanzania
Slim- Ghana
Neptune – Nigeria
Ecool- Nigeria
Tira – South Africa
Euphonik- South Africa

 

Best African DJ USA –

DJ Tunez – Nigeria
Fully Focus – Kenya
Silent Killa – Caribbean
Poizon Ivy – Kenya
Mekzy–Nigeria
Shinski – Kenya
Rell- Sierra Leone
Freshy K- Nigeria
Nana B- Ghana
Moh – Ivory Coast

 

AFRIMMA Video of The Year –

Rema -Dumebi
Zlatan x Burna Boy- Killin Dem
Diamond Platnumz ft Fally Ipupa – Inama
Patoranking ft Davido- Confirm
Ommy Dimpoz- You are the best
Anselmo Ralph ft C4Pedro – Pra Cuiar Mais
Flavour ft Umu Obiligbo- Awele
Aya Nakamura- Pookie
Adekunle Gold- Kelegbe Megbe
Sho Madjozi – Idhom

 

Music Producer of The Year –

Masterkraft – Nigeria
Northboi Oracle- Nigeria
Kimamba – Tanzania
Kel P- Nigeria
Lizer Classic- Tanzania
Guilty Beatz- Ghana
Dj Maphoriza- South Africa
S2kizzy- Tanzania
Salatiel- Cameroun
Sidike Diabate- Mali

Best African Dancer –

Kaffy Dance Queen – Nigeria
The Grove – Angola
Sherri Silver – Rwanda
La Petite Zota – Ivory Coast
Manuel Canza Laurenzo- Angola
Ghetto Triplet Kids (Uganda)
Izzy Odigie (Nigeria)
Bajuni – Tanzania
Rabbit Crew 255- Tanzania
The Team – Angola

 

Best Lusophone –

DJODJE – Cape Verde
Mr Bow – Mozambique
Matias Damasio – Angola
Nelson Freitas – Cape Verde
Anselmo Ralph – Angola
Maira Andrade – Cape Verde
Calema – Sao Tome
CEF- Angola
Puto Português – Angola
Filho do Zua – Angola

 

Best Francophone 

Stanley Enow – Cameroon
Fally Ipupa – Congo
Dadju – Congo
Toofan – Togo
Ariel Sheney- Ivory Coast
DJ Arafat – Ivory Coast
Daphne – Cameroon
Ya Levis- Cameroon
Aya Nakamura- Mali
Salatiel – Cameroon

 

Radio/TV Personality of The Year 

Willy Tuva – Kenya
Lil Ommy – Tanzania
Do2dtun- Nigeria
Yaw- Nigeria
Jamal Gaddafi- Kenya
Afonso Quintas – Angola
Sammy Forson- Ghana
James Onen- Uganda
DJ Fresh – South Africa
Konnie Toure- Ivory Coast

 

Don’t forget to comment and share